ilka_yazılım_logo.jpg
    Online Yardım

http://www.ilkayazilim.com

ana sayfa

Winka Giriş: Kullanıcı kodu, kullanıcı parolası, beni hatırla/unut ve parolamı hatırla "Winka Giriş" ekranı Winka'nın ilk ekranıdır. Buradaki kullanıcı kodları ve parolaları "Winka Ayarlar/Şubeler" uygulamasından tanımlanır.
 
winkalogin.jpg
 
Oturum Bilgileri: Oturum açmak istenilen dönem, şube ve kasa bu ekrandan seçilir. Kullanıcının bu kısımdaki herhangi bir döneme, şubeye veya kasaya girme yetkisi yine "Winka Ayarlar/Şubeler" uygulamasından tanımlanır.
 
oturumbilgileri.jpg
 
Ana Ekran: Ana ekran Winka'nın temel ekranıdır. Ekran 4 bölümden oluşur. Sol tarafta Winka Menü ağacını, sağ tarafta oturum bilgileri ve Winka Kokpit uygulamasının kullanıcı bazlı halini, alt kısımda da günlük faaliyetler bölümünü görebilirsiniz. Winka Menü ile Günlük Faaliyetler alanı arasında, klavyeden F12 fonksiyon tuşunu kullanarak geçiş yapılabilir. Bu özelliği, Winka'nın diğer ekranlarında da sık sık kullanacağız.

winkaanaekran.jpg

Winka Menü

Winka Menü ekranın sol kısmında  bulunur. Winka'da kullanılan tüm ana başlık ve alt başlıklar burada bulunur. Yön tuşları kullanılarak menüler arasında gezilebilir Enter tuşu ile uygulamalar çalıştırılabilir.
 
İpucu: Ctrl+T tuş kombinasyonu menüdeki açık olan tüm alt başlıkları kapatır ve Winka'yı ilk çalıştırdığınız andaki menü görünümüne kavuşturur.

Oturum Bilgileri

Oturum Bilgilerinde Firma, Dönem,Şube, Kasa bilgilerini görebilirsiniz. Bu bölümde ayrıca "Değiştir" butonu bulunur. Değiştir butonunu kullanarak kullanıcı eğer isterse ve yetkiliyse oturum açtığı dönemi, şubeyi ve kasayı değiştirebilir ve böylelikle farklı Dönem, Şube, ve Kasa olarak giriş yapabilirsiniz. "Kasa Açık - Kapalı" kasanın açık veya kapalı olduğunu ifade eder. Bkz. "Kasa"
 

Winka Kokpit

Ayrı bir uygulama olarak Winka Kokpit, yöneticilerin anlık raporları için tasarlanmış bir programdır. Bkz. "Kokpit" Ana Ekran üzerinde bulunan Winka Kokpit ise kullanıcı bazlıdır. Bu kısım kullanıcıya firmanın eksiye düşen, sevk bekleyen, teslimi geciken ürünlerini ve muhtelif stok sayısı, depo transfer fark bilgilerini anlık olarak gösterir.

Günlük Faaliyetler

Günlük faaliyetler bölümü, kullanıcı tarafından yapılmış günlük işlemleri listeler ve gerek duyduğuna kullanıcıya yaptığı işlemleri hatırlatarak yardımcı olur. Sol altta kısımda bulunan "Yenile" butonuyla veya boş alanda sağ tıklama yaparak en son yapılan işlemi günlük faaliyetler listesine getirebilirsiniz. Eğer gün içinde gerçekleştirdiğiniz bir işleme yeniden ulaşmak isterseniz, o işleme "Günlük Faaliyetler" kısmında çift tıklayarak ya da o işlem seçiliyken enter'a basarak kolayca ulaşabilirsiniz. Otomatik yenile günlük faaliyetlerin otomatik olarak yenilenmesini, otomatik alt satır ise seçili kısmın hep en son satırda kalmasını sağlar.

Görünüm

Kullanıcı Winka Menü'nün alt kısmındaki görünüm kısmından istediği görünüm öğesini seçerek uygulayabilir. Ayrıca varsayılan görünüm "Winka Ayarlar/ Firma Bilgileri" uygulamasından tanımlanabilir.
 
İpucu: Oturum Bilgileri, Winka Kokpit ve Günlük Faaliyetler bölümleri Sol kısımlarındaki küçük ok tıklanarak gizlenebilir.
 
 

Kısayol Tuşları

Kısayol Açıklama

Tab ve Shift+Tab

Alanlar arası geçişleri sağlar.
Enter: Alanlar arası geçişi ve seçim işlemini sağlar.
F12 Ana ekranda bölümler arası geçişi sağlar.
F11 Tam ekran görünümü için kullanılır.
Alt+D Oturum bilgileri ekranını açar.
CTRL+T Winka menüsünü toplar.